Cessna 525 Przewodnik i specyfikacje

Cessna Model 525 z 1991 roku, znany również jako CitationJet lub CJ1, jest uważany za dzielnik wód w klasycznej rodzinie Cessna Citation. Odrzutowiec był ewolucją popularnego Citation II, ale przeszedł znaczące przeprojektowanie, aby dostosować solidną konstrukcję do szybko zmieniających się potrzeb segmentu lotnictwa wykonawczego pod koniec XX wieku.

W latach 1971-1985 Cessna Citation I, oznaczenie firmowe Model 500, była głównym graczem w segmencie lotnictwa wykonawczego. Citation I miał wiele zalet i wad: był niezawodnym, łatwym w pilotażu samolotem o imponujących osiągach na krótkich trasach w klasie Best Kneeboards for Pilots Guideclass.

Jednocześnie był nękany stosunkowo niezadowalającymi osiągami, jeśli chodzi o prędkość przelotową, wznoszenie i pułap, a pod koniec lat produkcji Model 500 został uznany przez Cessnę za nieopłacalny ze względu na gwałtowny wzrost cen silników Pratt & Whitney JT15D, które napędzały go od samego początku.

Upadek Citation I nie był tragedią dla zespołu Cessna zajmującego się lotnictwem biznesowym. Od 1977 roku firma produkowała Model 550, sprzedawany jako Citation II.

Ta pochodna Modelu 500 była znacznie większa od swojego macierzystego samolotu, mogąc pomieścić do ośmiu pasażerów, a od 1984 roku była również przystosowana do operacji z jednym pilotem. O ile możliwość latania w pojedynkę pomogła umieścić go na mapie dla pilotów-właścicieli, pojemność i związane z tym koszty Citation II sprawiły, że był zbyt ciężki dla portfela w tym segmencie.

Kierownictwo i inżynierowie Cessny nie chcieli jeszcze rezygnować z właścicieli lekkich odrzutowców i tak rozpoczęła się historia serii Cessna CitationJet.

Cessna 525

Wymagania i cele projektowe dla Modelu 525 zostały określone z myślą o operatorach. Samolot miał pomieścić od czterech do pięciu pasażerów, z załogą składającą się z jednego lub dwóch pilotów, według uznania właściciela. Koszty operacyjne musiały być niskie, aby konkurować z mniejszymi Learjetami, z charakterystyką lotu, która ułatwiłaby przejście nowym pilotom, w połączeniu z wymaganiami dotyczącymi pasów startowych na równi z tymi dla lekkich bliźniaków tłokowych.

Dopóki koszty silników nie wzrosły, te cechy sprawiły, że Citation I odniósł tak duży sukces pomimo słabych osiągów. Mimo to Cessna była zdeterminowana, aby położyć kres żartom o „uderzeniach ptaków od tyłu” i przydomkach „Near Jet” lub „Slowtation”. Tak jak w przypadku Citation II, zwiększanie osiągów bez zwiększania kosztów było trudnym zadaniem.

Rozwiązania znalezione przez inżynierów Cessny polegały na dopasowaniu samolotu do tańszych, mniej wydajnych silników, ale z rozległym przeprojektowaniem strukturalnym, aby płatowiec był lżejszy i bardziej aerodynamiczny. Próba zakończyła się sukcesem: Model 525 leciał o 29 węzłów szybciej niż Model 500, jednocześnie przewyższając go w większości parametrów poza ładownością i hałasem podczas podejścia, wymagając jednocześnie mniejszego ciągu!

Model 525 został zaprezentowany publicznie podczas konwencji National Business Aviation Association (NBAA) w Atlancie w 1989 roku. Wyceniony na 2,4 miliona dolarów, firma szacowała sprzedaż na około 1000 sztuk w ciągu pierwszych dziesięciu lat produkcji. Program testów w locie rozpoczął się w 1991 roku, a certyfikacja FAA została zakończona w październiku 1992 roku. Pod koniec tego samego roku dostarczono pierwsze CitationJety.

Był to początek trwającego do dziś romansu między lotnictwem biznesowym a Modelem 525: linia ta jest w ciągłej produkcji od 1991 roku do dziś i zrodziła cztery inne główne warianty, w tym tandemowy trener odrzutowy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W 2017 roku rodzina CitationJet przekroczyła próg 2000 sztuk, a sprzedaż stale rosła w kolejnych latach.

Specyfikacja Cessny 525

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja techniczna Wartości
Załoga 1 osoba (2 osoby w przypadku lotów komercyjnych)
Pasażerowie 5 osób
Pojemność ładunkowa 1,740 kg
Długość 12,98 m
Rozpiętość skrzydeł 14,3 m
Wysokość 4,19 m
Powierzchnia skrzydeł 22,3 m²
Waga własna 3,069 kg
Ładunek użyteczny 279 kg (z maksymalną rezerwą paliwa)
Maksymalna masa startowa 4,853 kg
Waga paliwa 1,461 kg
Silniki 2 × silniki turbowentylatorowe Williams FJ44-1AP
Ciąg 2× 8,74 kN
Współczynnik obejścia 2,58:1

Cessna Model 525 CitationJet to sześciomiejscowy, lekki, półskorupowy odrzutowiec biznesowy ze skrzydłem wspornikowym i kabiną ciśnieniową. Konstrukcja samolotu opiera się na wypróbowanych i przetestowanych elementach z wcześniejszych iteracji Cessna Citation.

Cessna 525

Przedni kadłub Cessna CitationJet bazuje na modelu Citation II, a wewnętrzna średnica kabiny pasażerskiej została utrzymana na poziomie 58 cali, podobnie jak w oryginalnym Citation I. Długość kabiny została skrócona o 1 ft 6 cali, a utrata przestrzeni poziomej została zrekompensowana przez obniżony środkowy korytarz, aby zwiększyć przestrzeń nad głową i zapewnić wrażenie przestronności tego w rzeczywistości małego odrzutowca.

Wymiary kabiny
Długość kabiny 3,35 m
Szerokość kabiny 1,47 m
Wysokość kabiny 1,45 m
Objętość przedziału bagażowego 1,27 m³

Z tyłu, sekcja ogonowa została przeprojektowana w stosunku do poprzednich Citation, aby uzyskać większą przestrzeń bagażową w połączeniu z łatwym dostępem do elementów przed lotem, takich jak komora baterii i butle z gaśnicami. Wewnętrzna pojemność bagażowa wynosi 100 funtów na 4 cu bf, podczas gdy zewnętrzny przedział bagażowy mieści 725 funtów na 54 cu ft.

Oryginalna Cessna CitationJet jest napędzana parą silników Williams FJ44, jednych z najbardziej kompaktowych silników turbowentylatorowych na rynku. Silniki nie mają odwracaczy ciągu, ale Williams dodał łopatki zmiany kierunku zamontowane na kadłubie przy dyszy wydechowej. Działają one na tej samej zasadzie, co tradycyjne rozwiązanie, z tą różnicą, że zajmują znacznie mniej miejsca i mniej ważą.

Turbowentylator FJ44-1A zamontowany w Modelu 525 ma przełożenie obejściowe 2,58:1 przy przełożeniu ciśnienia całkowitego 16:1 i zapewnia 1900 funtów ciągu na silnik przy ISA +7ºC, przy jednostkowym zużyciu paliwa wynoszącym 0,456 funta/godzinę (funt paliwa na godzinę razy funt siły). Silnik ten jest również wykorzystywany w szwedzkim wojskowym samolocie odrzutowym SAAB 105, znanym również jako SAAB Sk 60.

Skrzydło nadkrytyczne było wynikiem wspólnego badania przeprowadzonego we współpracy z Boeingiem i NASA i jest połączone z układem T-tail. Profil płata w Modelu 525 został opracowany przez NASA 0213 i zapewnia do 15% lepszy stosunek siły nośnej do siły nośnej w porównaniu z profilem NACA 23000 zastosowanym w Modelu 500. Skrzydło ma konstrukcję drabinkową z żebrami wzdłużnymi nad przednimi i tylnymi dźwigarami, z dodatkowym poddźwigarem podtrzymującym podwozie.

Zamiast butów odladzających i płynów obecnych w Citation I i II zainstalowano system odladzania powietrzem, co pozwoliło obniżyć wagę bez utraty wydajności.

Cessna 525

Aby pomóc w utrzymaniu osiągów na krótkim polu przewidzianych w wymaganiach projektowych bez konieczności stosowania tradycyjnych odwracaczy ciągu, system klap CitationJet miał pozycję „klapy naziemne” – po przyziemieniu klapy są opuszczane do 60º, aby zmaksymalizować opór i siłę nośną, jednocześnie automatycznie uruchamiając hamulce aerodynamiczne.

Cessna skupiła się na tym, by samolot był tani w eksploatacji, ale zapewniał dobre osiągi, co widać w szczegółach. Aby zmniejszyć opór powietrza, miejsce styku skrzydła i kadłuba jest pokryte dużą owiewką aerodynamiczną, podczas gdy silniki są zamontowane stosunkowo wysoko z tyłu kadłuba. Zgodnie z trendami branżowymi, sekcje nie przenoszące obciążeń, takie jak kopuła radarowa i owiewki u nasady skrzydeł, są zbudowane z materiałów kompozytowych w celu zmniejszenia masy.

Kokpit początkowego modelu 525 miał zmniejszony rozmiar okna kokpitu w porównaniu do Citation I i II, aby zmniejszyć gradient temperatury między kabiną pilota a kabiną pasażerską, łagodząc występowanie przeciągów na wyższych wysokościach. Tablica przyrządów jest wyposażona w awionikę Honeywell, w tym SPZ-5000 EFIS wyświetlany na dwóch ekranach zamontowanych na lewym siedzeniu, autopilota, radia Silver Crown i radar pogodowy z kolorowym wyświetlaczem.

Fabryczne opcje zarządzania lotem to KLN-900 GPS lub GNS-XSc FMS. Prawe siedzenie jest wyposażone skromniej – standardowy sześciopak przyrządów w wersji analogowej oraz sterowanie radiowe. Pilot ma również do dyspozycji w dużej mierze oldschoolową deskę rozdzielczą z przodu, z wyjątkiem ekranów SPZ-5000 i przyrządów silnikowych na linii środkowej panelu, wyświetlających cyfrowe odczyty taśmy pionowej.

Charakterystyka lotu

Charakterystyka lotu Wartości
Prędkość przelotowa 720 km/h (na wysokości 9,449 m)
Prędkość przeciągnięcia 153 km/h (w konfiguracji do lądowania)
Zasięg praktyczny 2,408 km
Pułap użytkowy 12,497 m
Prędkość wznoszenia 16,72 m/s
Dystans startu 994 m
Dystans lądowania 789 m

Ceny Cessna 525

W momencie wprowadzenia na rynek, Cessna CitationJet była sprzedawana za 3,7 miliona dolarów w 1993 roku ze standardowym wyposażeniem awionicznym. Koszt nabycia rodziny Model 525 pozostał raczej stabilny w porównaniu do wielu konkurentów, a nawet oferty Cessny dla lotnictwa ogólnego.

Pomimo nowych wingletów, mocniejszych, ale tańszych w obsłudze silników i całkowicie przeprojektowanego kokpitu z błyszczącym pakietem awioniki Garmin G3000, cena nowego Citation M2 w 2021 roku wynosi 5,575 miliona dolarów. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę inflację w latach 1993-2021, koszt Modelu 525 spadł w czasie.

Osiągi i prowadzenie

Po załadowaniu czterema pasażerami i załogą, Cessna Model 525 osiągała więcej niż zadowalające osiągi, nawet jeśli była daleka od nadchodzących speedsterów, które pojawiły się na scenie w tej samej dekadzie, takich jak znacznie większy, ale także znacznie szybszy Citation X. W swoim rozmiarze i klasie CitationJet zapewniał dokładnie to, czego operatorzy potrzebowali, aby dostać się gdzieś w rozsądnym czasie i bez rozbijania banku.

Osiągi rodziny Model 525 różnią się nieco w zależności od wersji samolotu. Wznoszenie Cessny CitationJet i CJ1 do standardowej wysokości przelotowej FL370 zajmuje 25 minut. Dla porównania, jego następca Cessna CJ2 obniża tę liczbę do zaledwie 15 minut dzięki ulepszonemu Williamsowi FJ44-2C, z ciągiem znamionowym 2400 lbf każdy w porównaniu do 1900 lbf dla FJ44-1A zainstalowanego w pierwszych dwóch iteracjach.

Prędkość wznoszenia na poziomie morza wynosi 3450 fpm, z pułapem użytkowym 41000 stóp, utrzymując kabinę na poziomie morza do 22027 stóp.

Podobnie jak większość samolotów z portfolio Cessny, Model 525 jest łagodnym samolotem. Proste skrzydło i czułe elementy sterujące sprawiają, że „czuje się” jak Cessna, co jest ogromną pomocą dla pilotów przesiadających się z innych samolotów z tej linii.

Świadczy o tym fakt, że pomimo układu T-tail, CitationJet nie posiada systemu popychacza drążka, który jest zwykle kojarzony z jednym z nich do odzyskiwania przeciągnięcia. W rzeczywistości Model 525 jest tak lekki, że nawet we wczesnych wersjach jest w stanie wyjść z przeciągnięcia po prostu zwiększając moc.

Cessna 525

Innym tego przykładem są osiągi tego jednosilnikowego odrzutowca – testy w locie wykazały, że zachowuje on odpowiednią siłę steru w całej obwiedni w przypadku asymetrycznego ciągu, co pozwoliło Cessnie pominąć instalację systemu wspomagania steru. Przy maksymalnej masie startowej nadal może utrzymać prędkość wznoszenia 568 fpm, która nieznacznie spada do 540 fpm dla CJ1. Pułap dla pojedynczego silnika dla CitationJet i CJ1 wynosi odpowiednio 23000 stóp i 21200 stóp.

Przeciętny lot na Modelu 525 można zilustrować liczbami. Długość startu dla CitationJet w standardowych warunkach atmosferycznych wynosi 3080 stóp i wzrasta do 5000 stóp przy 25ºC. W warunkach bezwietrznych samolot może przelecieć do 1100 mil morskich z prędkością 377 KTAS, włączając w to rezerwy NBAA IFR, z wymaganą długością pola 2465 stóp do lądowania.

Średnie spalanie paliwa dla CitationJet wynosi około 135 galonów na godzinę. CJ1 może pochwalić się podobnymi osiągami, z niewielką karą w postaci wymagań dotyczących pasa startowego ze względu na wyższą masę brutto. CitationJet i CJ1 niewiele brakuje do podróży od wybrzeża do wybrzeża w Stanach Zjednoczonych w bardziej konkretnych kategoriach.

Harmonogram konserwacji

Seria Model 525 jest objęta programami ProAdvantage firmy Cessna, które są niezwykle popularne wśród operatorów. Rezerwy konserwacyjne wynoszą około 684 USD dla oryginalnego CitationJet i 670 USD dla CJ1.

Okresy konserwacji i przeglądów silników Williams FJ44 są standardowe dla wszystkich jednostek z tej rodziny. Zalecany czas między przeglądami (TBO) wynosi 3500 godzin, z inspekcją sekcji gorącej (HSI) co 1750 godzin.

Modyfikacje i modernizacje

Istnieją cztery główne oryginalne warianty Modelu 525: oryginalny CitationJet, CitationJet CJ1, CitationJet CJ1+ i Citation M2. Samoloty te różnią się między innymi zespołem napędowym i/lub awioniką.

Poza zakresem tego artykułu, ale również warte powierzchownej wzmianki są odgałęzienia Modelu 525. Sukces tej linii dał Cessnie pewność siebie, by celować w większe modele, co doprowadziło do powstania Modelu 525A z trzema wariantami Cessna CitationJet CJ2, Modelu 525B obejmującego CJ3 i najnowszego, Modelu 525C, sprzedawanego również jako Cessna Citation CJ4.

Nietypowy jak na odrzutowiec biznesowy, Model 525 stał się także podstawowym trenerem odrzutowym zaproponowanym Siłom Powietrznym i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w 1993 roku. Prototypy, oznaczone jako Model 526, miały 75% części wspólnych z Modelem 525 i były wyposażone w fotele katapultowe zero-zero rozmieszczone w konfiguracji tandemowej.

Płaszczyzna ogonowa miała konwencjonalną konfigurację zamiast ogona w kształcie litery T, a silniki zostały zamontowane na korzeniach skrzydeł zamiast na tylnym kadłubie. Cessna 526 nie zaszła zbyt daleko, ale pokazała, jak wszechstronna jest konstrukcja Modelu 525.

CitationJet

Opisany bardziej szczegółowo powyżej, CitationJet jest podstawowym wariantem Modelu 525 napędzanym parą turbowentylatorów Williams FJ44-1A i wyposażonym w awionikę Honeywell. Jego maksymalna masa startowa wynosi 10400 funtów, z czego 3750 funtów to obciążenie użytkowe. Z pełnym paliwem CitationJet może unieść kolejne 530 funtów. Pierwsze 359 wyprodukowanych samolotów Model 525 zostało zbudowanych zgodnie z tym standardem, a dostawy wahały się od końca 1992 do 1999 roku.

CitationJet CJ1

Względna przestarzałość awioniki Honeywell SPZ-5000 wyposażonej w oryginalny CitationJet stała się oczywista, więc Cessna wprowadziła ulepszoną wersję projektu, koncentrującą się głównie na kabinie załogi, aby sprostać wymaganiom klientów.

Oryginalny zestaw został zastąpiony wszechobecnym Rockwell Collins Pro Line 21, skutecznie przenosząc Model 525 z EFIS do odpowiednio wspomnianego szklanego kokpitu. Informacje były wyświetlane pilotom na dwóch dużych ekranach LCD o wymiarach 8 x 10 cali – jednym głównym wyświetlaczu lotu (PFD) i jednym MFD (wyświetlaczu wielofunkcyjnym).

Pro Line 21 jest napędzany przez system odniesienia wysokości i kursu AHC-3000 (AHRS). Średni czas między wymianami tego elementu (MTBR) wynosi około 9000 godzin, choć testowana jednostka przekroczyła 16000 godzin ciągłej pracy bez żadnych problemów.

Biorąc pod uwagę zdolność Modelu 525 do latania w pojedynkę, Cessna pozostawiła klientowi decyzję, czy chce zamontować drugi PFD na fotelu drugiego pilota/pasażera, z ceną 11815 USD, z drugim komputerem danych powietrznych w zestawie. Jeśli opcja ta została pomyślana głównie z myślą o operacjach załóg wieloosobowych, to grono odbiorców, które znalazła, znacznie ją przewyższyło.

Wielu właścicieli, nawet tych zainteresowanych tylko operacjami z jednym pilotem, zamówiło opcję „dual” ze względu na drugi komputer danych powietrznych i powiązany z nim wysokościomierz. Ta nadmiarowość była wymogiem dla tych, którzy chcieli skorzystać ze zredukowanych minimów separacji pionowej (RVSM), które zmniejszają odstępy do 1000 stóp w niektórych przestrzeniach powietrznych w Europie i nad wodą.

CJ1 został również nieznacznie przerobiony, aby umożliwić większy ładunek użyteczny wynoszący 675 funtów z pełnym paliwem, w porównaniu do 530 funtów w CitationJet.

W sumie dostarczono 239 CitationJet CJ1, dopóki linia produkcyjna nie została przełączona na CitationJet CJ1+.

CitationJet CJ1+

W 2005 roku Cessna rozpoczęła dostawy modelu CJ1+. Podczas gdy CJ1 z nową kabiną pilotażową był hitem wśród klientów, niektórzy nadal mieli zastrzeżenia co do osiągów samolotu w niektórych aspektach. Aby to złagodzić, CJ1+ zastąpił Williams FJ44-1A w CitationJet i CJ1+ nowymi ulepszonymi turbowentylatorami FJ44-1AP wyposażonymi w system FADEC.

CitationJet CJ1+

Citation M2

Ze względu na komercyjny sukces CitationJet i CJ1, zagrożony pojawieniem się Embraera Phenom 100E, w 2011 roku Cessna wprowadziła kompleksową modernizację płatowca Modelu 525, która utrzymała go w dużej mierze wspólnego z dwoma pierwszymi modelami w linii, mimo że produkcja CJ1 została zakończona do czasu jego wprowadzenia.

Chociaż Cessna doceniła popularność Pro Line 21 wśród pilotów z doświadczeniem w lotnictwie, aby nadążyć za konkurencją, wybrano znacznie nowocześniejszy pakiet awioniki Garmin G3000.

Citation M2

Silnik FJ44-1AP został zastąpiony ulepszonym FJ44-1AP-21. Zmiana ta doprowadziła do 15% wzrostu ciągu w ustawieniach przelotowych i 5% lepszych osiągów w gorących i wysokich temperaturach. Nowe silniki były również bardziej przyjazne w konserwacji, ze standardowym TBO wynoszącym 5000 godzin w porównaniu do 3500 w poprzednich modelach. Aby poprawić osiągi, skrzydła zostały wydłużone o 4 cale każde, aby pomieścić małe winglety.

Testy w locie Citation M2 wykazały doskonałą wydajność, nawet w porównaniu do już potężnego Citation CJ1+. W swojej najnowszej wersji, Model 525 leci z prędkością 392 KTAS na FL400, spalając 740 funtów paliwa na godzinę, przy obciążeniu 9646 funtów. Zasięg wzrósł do 1150 mil plus rezerwy NBAA, a Citation M2 może odbyć podróż w zaledwie 2 godziny i 49 minut. Wzniesienie się na pułap serwisowy 41000 stóp zajmuje 24 minuty.

Kiedy ostatni Citation Mustang opuścił linię produkcyjną Cessna w 2017 roku, Citation M2 stał się głównym podstawowym odrzutowcem biznesowym firmy.

Gdzie znaleźć części zamienne

Niezależnie od wariantu, ostatecznie Model 525 jest produktem Cessna, który nadal znajduje się w produkcji. Oznacza to, że jest częścią prawdopodobnie największego na świecie łańcucha dystrybucji części w lotnictwie.

Dzięki ogromnej liczbie warsztatów współpracujących z Cessną w celu utrzymania ich odrzutowców biznesowych na całym świecie, łatwo jest znaleźć części do dowolnego modelu samolotu na żądanie, a części, których brakuje w magazynie, można zamówić i dostarczyć w bardzo krótkim czasie, niezależnie od lokalizacji samolotu.

Cessna 525 Najczęstsze problemy

Samoloty z rodziny Cessna Model 525 były stosunkowo bezproblemowe w użytkowaniu, a większość właścicieli opisuje je jako świetne maszyny ze względu na ich bezawaryjność. Podobnie jak w przypadku większości odrzutowców, zdarzały się jednak sytuacje kryzysowe, które skłaniały do przeprowadzenia badań i podjęcia działań naprawczych.

Jeden z przykładów miał miejsce w czerwcu 2008 roku, kiedy to Cessna CitationJet podczas lotu komercyjnego musiała wodować u wybrzeży Waszyngtonu. Zgłoszoną przyczyną wypadku była awaria trymera krótko po starcie, która spowodowała, że samolot zanurkował pod kątem 40º.

Po wielokrotnych nieudanych próbach naprawienia sytuacji, pilot zdecydował się na wodowanie, wykorzystując wszelkie dostępne możliwości sterowania. Samolot uderzył w wodę z poziomymi skrzydłami przy prędkości 100 węzłów, a dzięki wysiłkom pilota zarówno on, jak i pasażerowie zdołali bezpiecznie opuścić samolot bez poważnych obrażeń.

Cessna 525

Incydent ten spowodował dokładne zbadanie i przetestowanie komponentów składających się na elektryczny system trymowania w Modelu 525, który wykazał, że konstrukcja powiązanych obwodów miała możliwy pojedynczy punkt awarii. Katastrofa ta w szczególności została spotęgowana przez brak systemu ostrzegania przed sytuacjami, w których trymer przestał działać, co oznaczało, że pilot nie miał wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio zareagować na problem przy użyciu zalecanych procedur z listy kontrolnej.

Jednym z problemów, który nie dotyczy wyłącznie Modelu 525, ale wszystkich odrzutowców z jednym pilotem, jest obciążenie pilota pracą, szczególnie w oryginalnej Cessnie CitationJet z systemem EFIS Honeywell. Prawie wszystkie incydenty i wypadki z udziałem samolotów Model 525 były głównie spowodowane błędem pilota, zarówno podczas planowania lotu, jak i w powietrzu.

Przyjazny dla użytkownika interfejs Garmin G3000 zamontowany w Citation M2 zdziałał cuda, aby w dużej mierze złagodzić te problemy, chociaż Pro Line 21 zainstalowany w CJ1 i CJ1 + również pomógł zmniejszyć liczbę wypadków tego typu.

Opcje ubezpieczenia

Podobnie jak w przypadku większości samolotów o wysokich osiągach, znalezienie niedrogiego ubezpieczenia dla rodziny Model 525 zależy w dużej mierze od doświadczenia i kwalifikacji pilota lub pilotów wyznaczonych do pilotowania samolotu.

Według brokerów lotniczych BWI FLY, standardowy CitationJet może mieć zarówno ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jak i ubezpieczenie kadłuba o wartości 1 miliona dolarów za kwotę od 8800 do 12600 dolarów rocznie. Jest to uzależnione od posiadania przez pilota (pilotów) licencji komercyjnej, IFR i uprawnień wielosilnikowych, z 3000 godzinami lotu, z czego 1000 na samolotach wielosilnikowych i minimum 50 na CitationJet.

W przypadku nowszej Cessny Citation M2, z pakietem awioniki Garmin G3000 i silnikami o wyższym TBO, zakres ten spada do 6800-9600 USD rocznie dzięki bardziej niezawodnemu zespołowi napędowemu i mniejszemu obciążeniu pilota, co z kolei zmniejsza ryzyko wypadków i czyni odrzutowiec bezpieczniejszym dla pilotów i ubezpieczycieli.

Wartość odsprzedaży

Ze względu na ich ekonomiczny charakter i łatwy dostęp do części zamiennych, rodzina Model 525 zachowała dobrą wartość odsprzedaży od czasu pierwszych dostaw w 1992 roku. Standardowo wyposażony CitationJet w dobrym stanie kosztuje około 1,5 miliona dolarów. Młodsze egzemplarze CJ1 są zwykle sprzedawane za kwotę od 1,8 do 2,6 miliona dolarów.

Jednym z powodów, dla których Model 525 pozostaje finansowo dostępny, jest jego bardziej „zabytkowe” podejście do wyposażenia w porównaniu z niektórymi konkurentami, a zatem brak niektórych nowoczesnych luksusów, które później stały się standardem branżowym, takich jak zdolność podejścia RNP i silniki wyposażone w systemy FADEC. Dla nabywców oznacza to zasadniczo, że rezygnacja z kilku udogodnień umożliwia nabycie ekonomicznych płatowców o niskim przebiegu.

Jednak poza oryginalnym zestawem, możliwe jest również zakupienie Cessny Model 525 i wprowadzenie jej w XXI wiek, wydając przy tym mniej niż na konkurencyjny odrzutowiec z nowszą awioniką po wyjęciu z pudełka. W zależności od wybranego pakietu i sklepu, właściciele CitationJet zgłosili wartość od 3 do 4 milionów dolarów za samolot i modernizacje łącznie.

Recenzje właścicieli Cessna 525

Właściciele i piloci Modelu 525 uwielbiają ten samolot dokładnie z powodów, których oczekiwała od nich Cessna. CitationJet nie przesadza z obietnicami, decydując się na dostarczenie uczciwego, niezawodnego odrzutowca o odpowiednich osiągach i łagodnej obsłudze.

Jego niezawodność jest wyróżniającym się punktem dla klientów biznesowych, którzy wiedzą, że mogą liczyć na Model 525, który zabierze ich na najważniejsze spotkania. Koszty również są mile widziane, ponieważ ma bardzo przewidywalną konserwację bez wielu niespodzianek.

Pilotom podoba się prowadzenie Citation 525, ponieważ jest łagodny, wybaczający błędy, co sprawia, że przejście z różnych typów, nawet Cessn z silnikiem tłokowym, takich jak Model 310, jest o wiele wygodniejsze.

Podobne samoloty

Cessna Model 525 konkuruje w segmencie lekkich i bardzo lekkich odrzutowców, co oznacza, że konkurencja, z którą musi się zmierzyć, rozkwitła od czasu jej wprowadzenia.

W ostatnich latach powszechnie uważa się, że głównym konkurentem CitationJet i jego pochodnych jest brazylijska firma lotnicza Embraer z linii Phenom. Obecnym produktem firmy w segmencie bardzo lekkich samolotów jest rodzina Phenom 100, która trafiła na rynek pod koniec 2008 roku.

Phenom jest niebezpiecznym przeciwnikiem ze względu na bardzo nowoczesną filozofię projektowania i prawdopodobnie najlepszą kulturę obsługi klienta na rynku lotnictwa biznesowego. Pod względem osiągów Phenom 100 plasuje się w tym samym przedziale co Model 525, a koszt zakupu i eksploatacji również nie odbiega od niego.

Inne samoloty rywalizujące w tym samym segmencie rynku to Honda HA-420 HondaJet z 2003 roku, łatwo rozpoznawalna dzięki unikalnemu mocowaniu silnika na skrzydle, a także Pilatus PC-24, choć ten bardziej opiera się na definicji lekkiego odrzutowca, z większymi możliwościami, ale także podobnie wyższą ceną zakupu i eksploatacji.

Pytania

  1. Czy Citation M2 posiada toaletę? Nie. Ze względu na kompaktowe wymiary kabiny, Cessna zdecydowała się zrezygnować z toalety w Citation M2.
  2. Czy CJ1 ma jednego pilota? Tak. Podobnie jak wszystkie modele 525 i pochodne, CJ1 może być pilotowany przez jednego lub dwóch pilotów, w zależności od preferencji.
  3. Jak daleko może latać CJ1? Cessna Citation CJ1 ma maksymalny zasięg 1290 mil morskich, w tym rezerwy.
  4. Ile paliwa mieści Cessna 525? Zbiorniki paliwa w Cessna CitationJet, CJ1, CJ1+ i Citation M2 mają taką samą pojemność 492 galonów.
  5. Jak szybki jest Cessna Citation M2? Jako najszybsza wersja Modelu 525, Citation M2 może osiągnąć prędkość rzeczywistą 400 węzłów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *